Psie sporty

Mierz siły na zamiary


Uprawianie sportu pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Jest to najlepszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, znacznie poprawia nastrój, pomaga rozruszać stawy oraz zwalczać dolegliwości sercowo naczyniowe. Każdy o tym wie, ale mało komu chce się go uprawiać, choć może, gdyby mieć dobre towarzystwo, łatwiej by się było zmobilizować. Zapewniam, że nie ma bardziej chętnego kompana do uprawiania sportu niż pies: zawsze gotowy i zawsze w dobrym humorze, a do tego dyskretny: nikomu nic nie powie i nie będzie kpił ze swojego pana, któremu zabrakło tchu już na pięćdziesiątym metrze.

Nie trzeba zaczynać od sportu wyczynowego i startu w konkursach, wystarczy zwykły marsz lub bieg dla przyjemności i własnej satysfakcji. Stopień trudności zadania zawsze powinien być dostosowany zarówno do możliwości właściciela jak i jego czworonożnego przyjaciela.Trzeba wiedzieć, że pies wcale nie jest aż tak bardzo wytrzymały jak się to powszechnie sądzi i podobnie jak człowiek, jeśli nie jest wytrenowany, również się męczy. Dlatego też zanim zdecydujemy się na uprawianie sportu z psem, warto sprawdzić czy nie jest to czasem zadanie które go przerasta. Jest wiele różnych sportów, dla każdego psa zawsze można znaleźć coś odpowiedniego.

Każdy sport wymaga systematycznego treningu i stopniowego zwiększania wysiłku. Sport uprawia się z psem dorosłym, nigdy nie wolno przeciążać szczeniąt, zwłaszcza dużych ras, u których przedwczesny i zbyt forsowny trening może doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawów. Trzeba również oszczędzać psy starsze, którym bardzo dobrze zrobi aktywność fizyczna, ale umiarkowana, dostosowana do ich możliwości i wieku. Pamiętajmy, że pies nie może podejmować wysiłku bezpośrednio po jedzeniu, bieganie z pełnym żołądkiem to ryzyko skrętu żołądka.

Pies zrobi wszystko, żeby sprawić przyjemność swojemu panu i zawsze pobiegnie za nim, mimo, że będzie już opadał z sił. Wysiłek musi być dostosowany do predyspozycji i wieku psa. Jeśli więc dostrzeżemy, że nasz przyjaciel za nami nie nadąża, nie forsujmy go i pozwólmy mu odpocząć. Sport, jaki chcemy uprawiać musi być dostosowany do możliwości psa i nie może być ponad jego siły. W uprawianiu sportu nie jest ważny wyczyn tylko systematyczność. Lepiej każdego dnia ćwiczyć 15 minut, niż raz w tygodniu godzinę.

Od czegoś trzeba zacząć, niektórzy poprzestaną na sporcie amatorskim, uprawianym wyłącznie dla przyjemności i zdrowia, gdzie nie ma żadnych rygorów i zadań do wykonania, inni złapią bakcyla i spróbują sił w sporcie wyczynowym. Byle potrafić zachować umiar i nie robić tragedii, jeśli na zawodach pies się zdekoncentruje lub nie starczy mu sił i trzeba będzie zadowolić się odległym miejscem lub nawet z uczestniczenia w zawodach zrezygnować. Pamiętajmy, że sport ma wyrabiać kondycję i służyć zdrowiu, a nie je rujnować.


Czasem, tak jak angielski springer spaniel ROYAL EDITION SWEET MARY Magic Spot, 
można ograniczyć się do kibicowania Skomentuj artykuł - napisz, jeśli chcesz poszerzyć zawarte w nim informacje lub podzielić się swoim doświadczeniem. Masz ciekawy tekst lub zdjęcia swojego autorstwa skontaktuj się z nami. Wszystkich chętnych do współpracy serdecznie zapraszamy!

E-mail: *
Treść: *
Polityka prywatności

Prawa autorskie

Wszystkie ma- teriały publiko- wane w tym serwisie są chronione pra- wami autor- skimi. Kopiowanie całości lub części jest zabronione.
Projekt i wykonanie: Blueprint
Wszelkie prawa zastrzeżone dla piesporadnik.pl 2018
PiesPoradnik.pl ul. Grunwaldzka 487 B 80-309 Gdańsk

Zakaz kopiowania - wszystkie teksty, zdjęcia i materiały graficzne publikowane w tym portalu są chronione prawem autorskim i nie mogą być kopiowane.